Best Soundtrack Nominees

GOD’S WISPER BY RAURY/Gender and Number - Ethiopia
MAYAVIO BY SESIMÈ / Waiting for the (T)rain - Burkina Faso
A BOY, A GIRL AND A GRAVEYARD BY JEREMY MESSE SMITH /The Portrait - Cameroon
AFRICA FOR EBOLA ORPHANS/VARIOUS ARTISTS - Guinea
MINNA DADA BY VITALIS MAEMBE / Aisha - Tanzania
PAPA’Z SONG BY ROR AKOT FT. MICHELLE NORBIDO /ROR - South Sudan

Winner:

PAPA’Z SONG BY ROR AKOT FT. MICHELLE NORBIDO
 

Best Cinematography Nominees

TAKURA MARUAYI/Aisha - Tanzania
DAN MCCAIN / No where to run - Nigeria
DIRK ROYAARDS /The Vanished Dream - Guinea Bissau
RENE ETTA & YIBAIN EMIL-AIME CHAH /Alma - Cameroon
ANDREW GREENAN /The Shadow Boxer - South Africa
BRAD JOHNSON / A new path for the Serengeti - Tanzania

Winner:

ANDREW GREENAN/THE SHADOW BOXER

Emerging Filmmaker Nominees

MEAGAN SCHUTZER/ New Generation Queens - Tanzania
INÈS POGGIO / Gender and Number - Ethiopia
NICO PIRO/Kila Dizez - Sierra Leone
MIRANDA MAGAGNINI & SLINGSHOT MEDIA/Good Business - South Africa
WYNN AND SUNNY RAY/ Be full and hang around - Ethiopia
TOLA OLATUNJI/ Warfare - Nigeria

Winner:

NICO PIRO
 

Best Actress Nominees

IFAANA QUALAR/ Fakeh - Cameroon
JUMOKE ADEROUNMU/ Wings of my dreams - Nigeria
GODLIVER GORDIAN/ Aisha - Tanzania
CONSTANCE EJUMA/ Ben & Ara - Cameroon
JULIA ZAKOWSKY/ Eva - Burkina Faso
JULIET IBRAHIM/ Hope - Ghana

Winner:

CONSTANCE EJUMA

Best Actor Nominees

CHRIS ATTOH/ Captive - Cameroon
KANG QUINTUS/ Rejected - Cameroon
THONO MODIPA/ Shadow boxer - South Africa
JOSEPH BAIRD/ Ben & Ara - Cameroon
OKEY UZOECHI/ Lost in Us - Nigeria
ADARUSI WALI/ Aisha - Tanzania

Winner:

OKEY UZOECHI
 

Best Director Nominees

INÈS POGGIO QUERO/ Gender & Number - Ethiopia
NNEGEST LIKKE/ Ben & Ara - Cameroon
CHANDE OMAR/ Aisha - Tanzania
CHRISTA EKA/ Alma - Cameroon
ROB SCHERMBRUKER / Good Business - South Africa
DAN MCCAIN/ No where to run - Nigeria

Winner:

ROB SCHERMBRUKER

Best Documentary Short Nominees

AFRICA FOR EBOLA ORPHANS - Guinea
GENDER & NUMBER - Ethiopia
WAITING FOR THE (T)RAIN - Burkina Faso
GOOD BUSINESS - South Africa
NO WHERE TO RUN - Nigeria
ROR - South Sudan

Winner:

NO WHERE TO RUN
 

Best Narrative Short Nominees

SHADOW BOXER - South Africa
FAKEH - Cameroon
FORGOTTEN HERO - Tanzania
WINGS OF MY DREAMS - Nigeria
ALMA - Cameroon
HOPE - Ghana

Winner:

FAKEH

Nominees: People’s Choice - Best Poster

GENDER AND NUMBER - Ethiopia
REJECTED - Cameroon
SHADOW BOXER - South Africa
THE PORTRAIT - Cameroon
NAIJA BETA - Ghana
WINGS OF MY DREAMS - Nigeria

Winner:

REJECTED
 

Nominees: People’s Choice - Best Trailer

AFFAIRS OF THE HEART - Nigeria
ALMA - Cameroon
NAIJA BETA - Ghana
FAKEH - Cameroon
PUNCH ROLLA - Nigeria
WELCOME TO THE SMILING COAST - The Gambia

Winner:

ALMA

Best Documentary Feature Nominees

A NEW PATH FOR THE SERENGETI - Tanzania
NEW GENERATION QUEENS - Tanzania
KILLA DIZEZ - Sierra Leone
BE FULL AND HANG AROUND - Ethiopia
ROAD TO HOPE - Uganda
THE VANISHED DREAM - Guinea Bissau

Winner:

THE VANISHED DREAM
 

Best Narrative Feature Nominees

REJECTED - Cameroon
BEN & ARA - Cameroon
THE PORTRAIT - Cameroon
AISHA - Tanzania
EVA - Burkina Faso
AFFAIRS OF THE HEART - Nigeria

Winner:

AISHA